İzmir’de Sıcaklık Rekoru Kırıldı

İzmir’de 28 Haziran 1982’den beri görülmeyen bir sıcaklık dalgası yaşanıyor. Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü verilerine göre, 14 Haziran 2024 tarihinde kent merkezinde 41,4 derece sıcaklık ölçüldü. Bu, 41,3 derecelik eski rekoru geride bıraktı. Sıcaklık Bornova’da 43, Buca’da ise 42 dereceye kadar yükseldi.

Aydın’da da sıcaklıklar rekor seviyelere ulaştı. Dün 44,6 dereceyle haziran ayı sıcaklık rekoru kırıldıktan sonra, bugün de termometreler 44,3 dereceyi gösterdi. Karacasu ilçesinde ise sıcaklık 45,5 dereceye kadar çıktı.

Manisa’da da en sıcak haziran günlerinden biri yaşandı. Kent merkezinde 42 derece ölçülen sıcaklık, Akhisar ilçesinde 43 dereceye ulaştı. Turgutlu ilçesinde de termometreler 45 dereceyi gösterdi.

​​​​​​​​​​​​​​

Denizli’de sıcaklık 43 dereceye çıkarak bunaltıcı bir hava yaşandı. Merkezefendi ilçesindeki tarihi Kaleiçi Çarşısı’nda çalışan esnaf da bu sıcaklıktan olumsuz etkilendi. Pide fırınında çalışan kürek ustası İlhan Döldoş, 43 derece sıcaklıkta ateşin karşısında çalıştığını ve sürekli terlediğini söyledi.

Sıcak havadan korunmak için:

  • Bol su için.
  • Güneş ışınlarından korunmak için şapka ve güneş gözlüğü kullanın.
  • Mümkünse gölgede ve serin ortamlarda bulunun.
  • Hafif ve açık renkli kıyafetler giyin.
  • Aşırı sıcaklarda dışarı çıkmaktan kaçının.
  • Özellikle kronik rahatsızlığı olanlar ve yaşlılar için daha fazla özen gösterin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir