Meteorolojiden uyarı üstüne uyarı! Kavrulacağız. Gün ve saat verildi

Sıcak havaya özlem duyanlar için sevindirici haber, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden geldi. Yayınlanan yeni hava durumu haritasına göre, bazı bölgelerde sağanak yağışlar olmasına rağmen, cuma gününden itibaren sıcaklıkların artması bekleniyor. Ancak yaşlılar ve çocuklar için öğle saatlerinde dışarı çıkılmaması uyarısı yapıldı.

MGM’nin analizlerine göre, Ülkemiz genelinde parçalı ve yer yer çok bulutlu bir hava bekleniyor. Marmara’nın kuzeyi, Batı Akdeniz’in iç kesimleri ile Toroslar Mevkii, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu ve güney kesimleri, Batı Karadeniz’in doğusu ve Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz’in kıyı illerinde lokal olarak sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Çorum, Tokat, Amasya, Samsun, Ordu ve Yozgat’ta yağışların yer yer kuvvetli olabileceği belirtiliyor.

Batı ve iç kesimlerde hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında seyrederken, doğu kesimlerde normallerin üzerinde seyretmesi tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güneyli yönlerden hafif esmesi beklenirken, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda zaman zaman orta kuvvette, bazı bölgelerde ise kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Bugün akşam saatlerinde (Salı) Çorum, Tokat, Amasya, Samsun, Ordu ve Yozgat çevrelerinde lokal olarak kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlar beklendiğinden olası olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekiyor.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği öngörüldüğünden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması önem taşıyor.

BÖLGELERİMİZDE HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu bir hava bekleniyor. Kuzey kesimlerinde lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar yaşanabilir.

EGE: Parçalı ve az bulutlu geçmesi öngörülüyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Toroslar Mevkiinin lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve yer yer çok bulutlu, bölgenin kuzeydoğu ve güney kesimlerinde lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Kastamonu ve Sinop çevrelerinde lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar yaşanabilir.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinde lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve yer yer çok bulutlu, Ardahan, Kars ve Hakkari çevrelerinde lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar yaşanabilir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu bir hava bekleniyor.

DENİZLERDE HAVA NASIL OLACAK?

Fırtına beklenmiyor.

KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz’in batısında sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor.

MARMARA: Parçalı ve az bulutlu bir hava bekleniyor.

EGE: Parçalı ve az bulutlu, kıyı kesimlerinde rüzgarın etkisiyle dalgaların yüksekliği artabilir.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Batı Akdeniz’de rüzgarın etkisiyle dalgaların yüksekliği artabilir.

VAN GÖLÜ: Parçalı ve çok bulutlu bir hava bekleniyor. Güneydoğudan esen rüzgarın etkisiyle dalgaların yüksekliği artabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir